Pierwsi przedstawiciele rodu przybyli z Prus w polowie XIII w, uciekając zapewne przed prześladowaniami krzyżackimi.
Przybysze osiedli na Mazowszu na pograniczu Prus i przyjęli herb - półtora krzyża (w zapisce sądowej z 1407 roku zwany PRUSEM).
Nie jest wykluczone, że przybysze z Prus wchłonęli jakiś niewielki ród miejscowy-mazowiecki i przybrali jego godło czy raczej znak, który z czasem zmodyfikowano.
Pochodzenie pruskie przybyszów jest potwierdzone źródłowo.
Bardzo ciekawa i bogata w treść strona internetowa poświęcona rodzinie Wajszczuków wywodzącej swe korzenie z Podlasia i Zamojszczyzny. Można tam znaleźć m.in bardzo profesjonalnie( wręcz perfekcyjnie) zrobione drzewo genealogiczne. Polecam!
Ziemia łukowska (łac. Terra Lucoviensis) - ukształtowała się w ramach najpierw księstwa krakowskiego i sandomierskiego, województwa sandomierskiego, a następnie, od 1474 roku, w ramach województwa lubelskiego, gdzie stanowiła odrębny powiat. Łuków stanowił również siedzibę starostwa grodowego, obok Lublina.
Herbarz Szlachty Ziemi Łukowskiej opracowany przez Marka Wolińskiego jest idealnym uzupełnieniem poszukiwań genealogicznych dla okresu sprzed 1800 r. - do nabycia https://ckh.szcze. ..
https://www.szuka. ..ch.gov.pl/ - najlepsze źródło wpisów parafialnych w internecie. Najlepiej szukać po nazwie miejscowości, w której jest parafia np. Zbuczyn lub Trzebieszów
https://regestry.. ..- wyszukiwarka wpisów w regionalnej bazie indeksów ksiąg metrykalnych i USC Lubelskich Korzeni. Idealna do poszukiwania przodków na Lubelszczyźnie.