List Stanisława Orzełowskiego - życzenia Zdrowych, Szczęśliwych i Radosnych Świąt Bożego Narodzenia 2022
Dodane przez aj dnia Grudzień 09 2022 18:06:09


Drodzy Krewni z Rodu Jasińskich i Orze(y)łowskich.

Minęło piętnaście lat z okładem, od naszego spotkania na Wielkim Zjeździe Rodu Jasińskich, który odbył się 21 lipca 2007 roku we wsi Jasionka w parafii Zbuczyn. Czy te piętnaście lat, to długi czas? Odpowiedź może być jedna – jest to czas niemały. Jeśli dodamy tę liczbę do wieku Seniorów, okaże się, że większość z nich już zmarła, zaś gdy dodamy ją do wieku młodzieży, to okaże się, że stali się oni już dorosłymi i większość z nich pozakładała rodziny. Ci zaś, którzy dopiero urodzili się po Zjeździe, nie wiedzą zgoła nic o tym wydarzeniu.
Jednym ze śladów, jaki nam został po Zjeździe Rodu Jasińskich, jest strona internetowa www.jasinscy.org.pl prowadzona przez naszego Kuzyna Andrzeja Jasińskiego. Nadal można z niej korzystać i odnaleźć tam zamieszczone przez Niego informacje dotyczące Zjazdu, Księgi Rodowej oraz Spotkań Opłatkowych. Za tę wyjątkową pracę, składam Andrzejowi wielkie podziękowanie.
Najbardziej trwałym śladem, jaki pozostał nam po Zjeździe w 2007 roku, jest księga napisana przeze mnie w 2014 roku, pod tytułem „Spojrzenie wstecz”. Jest to kronika, w której zamieściłem informacje i liczne zdjęcia ze wszystkich naszych spotkań i zjazdów – zarówno tych mniejszych i wielkich, zorganizowanych w Rodzie Jasińskich i Orzełowskich.
Gdy powstawała ta księga, Andrzej Jasiński starał się ją rozpropagować na prowadzonej i administrowanej przez siebie stronie internetowej, zamieszczając tam mój list oraz dodając od siebie takie słowa:
- „Poniżej zamieszczam list Stanisława Orzełowskiego, traktujący o nowo napisanej przez niego Księdze "SPOJRZENIE WSTECZ", będącej kroniką działalności integracyjno-kulturalnej w rodzie Jasińskich i Orze(y)łowskich w latach 1983-2014. Miałem okazję i przyjemność zapoznać się z jej fragmentami i w mojej ocenie jest to pozycja, którą warto, a nawet trzeba mieć w swojej bibliotece, tak przez sentyment dla rodziny, jak i przede wszystkim przez cenne i ciekawe informacje, które udało się ocalić od zapomnienia i zanotować na wieki. Ze swojej strony dodam, że jestem od dawna pełen podziwu dla pracy Stanisława Orzełowskiego odnośnie działalności na rzecz rodzin Jasińskich i Orze(y)łowskich. Dlatego tym bardziej gorąco zachęcam Was do kontaktu z Nim na email stanisław_orzelowski@o2.pl celem deklaracji odnośnie nabycia Księgi”.
Na księgę zapisało się około 200 osób, ale już za rok chętnych przybyło i dodrukowaliśmy jeszcze 50 sztuk. Księga ma około 650 stron formatu A4, a tekst przeplatany jest około 1500 fotografiami. Tak naprawdę jedynie Ci, co tę księgę nabyli, mają wgląd w to, co działo się w sferze kulturalnej w Rodach Jasińskich i Orze(y)łowskich.
Księgę dedykowałem moim kuzynom z Rodu Jasińskich i Orze(y)łowskich, którzy wnieśli swój wkład na poszczególnych etapach naszej wspólnej działalności integracyjno-kulturalnej. Jest ona swoistą kroniką, w której opisuję ich trud, jaki włożyli w to rodzinne dzieło, któremu przewodziłem. Bez ich pomocy, tak ogromnej pracy sam bym nie mógł wykonać.
Mottem do pracy nad księgą, były mi takie słowa:
Chcemy dogonić jutro.
W tej modnej potrzebie robimy błąd:
Zbyt rzadko patrzymy wstecz, za siebie.
I nie chcemy uwzględnić starożytnej mądrości,
Że klucza do bram jutra, trzeba szukać w przeszłości...

Marian Jonkajtys

Księgę pozostawiam potomnym w takim formacie, który pozwoli im na możliwość dodruku w każdym czasie.
Składam tą drogą najserdeczniejsze życzenia wszystkim Kuzynom z Rodu Jasińskich i Orze(y)łowskich korzystając z tego, że Strona WWW Rodu Jasińskich nadal jest czynna.
Życzę Wam Zdrowych, Szczęśliwych i Radosnych Świąt Bożego Narodzenia, a w Nowym 2023 Roku spełnienia wszelkich planów i zamierzeń.
…Każdy już czym prędzej bieży,
By dołączyć do pasterzy.
I ja spieszę z życzeniami,
Bo nie mogę być tam z Wami.
Zdrowia, szczęścia, pomyślności
I niech dobro wśród Was gości.
I niech Boga wielka moc,
Na Was spłynie w Świętą Noc…

Stanisław C-1645/B-4115 Orzełowski (z Mamy Jasiński) z Rodziną. Siedlce, grudzień 2022 r.